فناوری های جدید، نویدبخش دید مصنوعی واضح خیس بخاطر افراد نابینا

admin دسته‌بندی نشده

قاعده گذاران آمریکایی در سال ۲۰۱۴ درمانی آینده نگرانه را برای بینایی قبول کردند. دستگاه آن ها کهآرگوس ۲ (Argus II) نامیده می شد، سیگنال هایی را از دوربینی که روی یک عینک قرار داده شده بود، به شبکه ی ۵*۳ میلی متری از الکترودها که پشت چشم راحتی داشت، ارسال می کرد. وظیفه ی دستگاه مذکور جایگزینی سیگنال های حاصل از سلول های حساسیت کننده ی تلالو بود که در مصیبت ژنتیکی رتینیت پیگمانتر از بین می روند. سازنده ی این ایمپلنت یعنی انبازی دید دوم (Second Sight) برآورد کرده است که در حال حاضر، ۳۵۰ نفر در گیتی درون حال استفاده از این ایمپلنت هستند. آرگوس ۲ شکل نسبتا خامی از دید ساختگی ارائه می دهد؛ کاربران لکه های پخش شده از نوری را که فسفن نامیده می شود، می بینند. دانیل پالانکر، فیزیک دانی که درون دانشگاه استنفورد روی پروتزهای بینایی امر می کند، می گوید:هیچ کدام از بیماران عصای سفید خواه سگ راهنمای خود را افسون شده نکردند. این دستگاه چونی پایینی دارد.

ولی این آغاز حکم بود. اکنون، پالانکر و پژوهشگران دیگر قصد دارند با نحو های دقیق ترِ تحریک سلول های چشم یا عدد این سیستم را ارتقا دهند. دانشمندان در میتینگ سالانه ی اتحادیه علوم اعصاب که هفته ی گذشته برگزار شد، پیشرفت های خراج از چندین جدیت مرتبط با این مساله را با اندوه به اشتراک گذاشتند. پالانکر می گوید:برخی از این فناوری ها وارد آزمایش های انسانی شده است؛ یک آزمایش واقعی و بازپسین. این زمان ناراحتی انگیزی است.

چندین اختلال شایع با خرابکاری گیرنده های نور در چشم موجب نابینایی می شوند. گیرنده های نور نخستین سلول ها تو فرایند انتقال اطلاعات از چشم بوسیله عدد هستند. سایر عوامل مفید داخل این انتقال اغلب مشت نخورده ابدی می قرین: سلول های دوقطبی که سیگنال های خراج از گیرنده های نور را دریافت می کنند، سلول های گانگلیونی شبکیه که عصب شایعه که تشکیل می دهند و سیگنال ها را به مغز ارجاع می دهند؛ و قشر یقین چندلایه که در متعاقب مغز قرار پژمان است و اطلاعات را به شکل دیدی معنادار سازماندهی می کند.

از آن جایی که سیگنال حاصل از نقاط مجاور تو فضا، وارد نقاط مجاوری در شبکیه می شود و درنهایت نقاط همسایه را درون منطقه پردازش کننده ی اولین از قشر شایعه فعال می کند، یک صحنه ی سررشته می تواند براساس الگوی فضایی سیگنال ها نقشه یابی شود. ولی این نقشه برداری فضایی در مسیر ارجاع پیچیده مرطوب می شود، بنابراین برخی از پژوهشگران می خواهند تا جایی که امکان پذیر است سلول ها را در عمه ی آغاز فعال کنند.

شبکه ای از فوتودیودها که در چشم فرد مشغول به دژنراسیون ماکولا کاشته می شود، یکی از چندین دستگاه درون حال توسعه بخاطر بازیابی یقین است

آویشن پالانکر یک ایمپلنت شبکیه ای حاوی حدود ۴۰۰ فوتودیود یا پیکسل را مدل سازی کرده است که جایگزین بخشی از نقشه ی فضایی شبکیه می شود. یک روند ویدئویی از جهان خارج به شکل پرتو مادون قزل نزدیک داخل عینک علامت داده می شود و پیکسل های ایمپلنت آن را برای تحریک سلول های دوقطبی شبکیه به سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند.

انبازی پیکسیوم ویژن (Pixium Vision) که در پاریس قرار دارد، درحال آزمایش این مایه روی پنج انفراد است که دچار بیماری خرابکاری کننده ی سلول های گیرنده نور یعنی دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) هستند. تو مجمع هفته ی گذشته، پالانکر ویدئو هایی را عرضه داد که نشان می عدالت شرکت کنندگانی که حدود یک سال است دارای این ایمپلنت هستند، می توانند اشیاء موجود روی یک میز تشخیص دهند و حروف چاپی یا حروف روی صفحه ی نمایش را بخوانند. پالانکر می گوید، دیدن مصنوعی تا اندازه ای خوب است که فرد فقط می تواند عنوان کتاب را بخواند و خیر کلمات موجود تو صفحه ی کتاب را. گروه پالانکر در حال تلاش برای کوچک تر کردن فتودیودها هستند: ابداع پیکسل های ریزتر و رویت فاش تیز بدون کاهش زیادی درون شدت سیگنال.

پژوهشگران دیگر برای رسیدن به دقت بالاتر نسبت به روش تحریک الکتریکی، به اپتوژنتیک روی آورده اند. اپتوژنتیک تکنیکی است که بخاطر فعال کردن سلول ها از نور مصرف می کند. در آزمایشی بالینی که بوسیله مایه یشرکت ژن سایت بیولوژیکس (GenSight Biologics) انجام شد، پژوهشگران ویروس بی ضرری را که حامل ژن کدکننده ی پروتئین حساس به نور بود، بوسیله چشم ۵ نفر مبتلا بوسیله رتینیت پیگمانتر وارد کردند. سلول های گانگلیونی شبکیه که این ژن را برمی دارند، می توانند به پرتو قرمزی که مخبر چشم می شود، پاسخ دهند. خوزه آلین ساهل، دانشمند علوم اعصاب و چشم پزشکی که درحال آزمایش این فناوری درون دانشکده ی پزشکی پیتسبرگ است، می گوید اینکه وضعیت سررشته این شرکت کنندگان آزمایش خرسند حصه خواهد وجود یا نه، باید در سال آینده فاحش شود.

اما درمان هایی که سلول های شبکیه را مورد هدف قرار می دهند، به افرادی که بوسیله اندیشه جراحت یا آسیب جدی به رگ بینایی چشم در معلول مصیبت های قرین گلوکوم قادر بوسیله دیدن نیستند، کمک نمی کنند. شرکت دیدن دوم قصد دارد که این بیماران را با استفاده از ایمپلنت اوریون (Orion) علاج کند؛ ایمپلنتی متشکل از ۶۰ الکترود که مستقیما روی قشر بینایی قرار می گیرد و با استفاده از یک دوربین ویدئویی نصب شده روی یک عینک، سیگنال های مغزی را تغذیه می کند. چهار نفر از پنج بیمار نابینایی که حدود یک سال است از این ایمپلنت استفاده می کنند، بهتر می توانستند مربع سفیدی را که بوسیله حد ی یک مشت بود، روی ورق ی سیاهی جا یابی کنند. هر پنج نفر بهتر می توانستند جهتی را که در آن یک نوار سفید روی ورق ی ارائه در حال حرکت بود، تشخیص دهند. جسی دورن، مدیر پژوهش های علمی شرکت می گوید: «ما دلگرم شدیم.»

الکترودهایی که روی سطح عدد راحتی داده می شوند، اشکالاتی دارند. از آنجایی که برای فعال کردن نورون های شعار که در لیف زیرین صبر دارند، از جریان بسیار زورمند کاربرد می شود، فعال شدن چندین الکترود بوسیله طور همزمان خطر بروز تشنج را با خود بوسیله همراه دارد. از طرف دیگر، فعال شدن الکترودهای مجاور می تواند سبب تحریک بافت بین آن ها شود و دو نقطه ی شایعه گسسته را درون یک خال با هم ترکیب درنگ. البته در جلسه مذکور، همکاران شرکت دید دوم در کالج پزشکی بیلور شواهدی را عرضه دادند که ۶۰ الکترود می توانند فسفن هایی را در زیاد از ۶۰ نقطه ایجاد کنند.

دانشمندان از تکنیکی به نام هدایت روانی استفاده کردند که قبلا برای استواری دریافتن زیروبمی لحن در ایمپلنت لیسک گوش مورد استفاده قرار گرفته بود. الکترودهایی که عمیق مرطوب درون قشر شایعه نقوذ می کنند، می توانند به نورون های شعار نزدیک برنده شوند و از جریان کمتری برای فعال کردن نقاط کوچک زیرفون و دقیق تری در بافت استفاده کنند.

هفته ی گذشته، زینگ چن، دانشمند علوم اعصاب آزمایشگاهپیتر رولفسما تو موسسه ی علوم اعصاب هلند آزمایش های انجام شده روی ایمپلنت های حاوی هزاره الکترود واردشونده بوسیله عدد را در دو مبارک بینا شده ارائه داد. با کوشا شدن همزمان ۱۰ تا ۱۵ عدد از الکترودها، حیوانات می توانستند بین خوش نویسی مختلفی که پژوهشگران داخل بازار یقین آن ها می تاباندند، تمایز قائل شوند. رولفسما امیدوار است که آزمایش های انسانی خود را تا سال ۲۰۲۳ آغاز کند.

استفان مکنیک، دانشمند علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی داون استیت در نیویورک هشدار می دهد که مغز درنهایت جای زخمی را داخل اطراف سیم های کاشته شده ایجاد می کند و آن ها را از نورون های هدف دور می کند. او می گوید:مقاله های مرتبط:پژوهشی متجاوز امیدبخش: درمان نابینایی بوسیله کمک ژن درمانینخستین آزمایش کریسپر انسانی برای علاج نابینایی ارثیچرا قدرت گوش افراد نابینا بیشتر است؟چنین ایمپلنت هایی قشر را برای تمام ایمپلنت های آینده ویران می کنند و در بهترین حالت، کاربر دیگر چیز زیادی نخواهد دید.

مکنیک مطالبه می کند که اپتوژنتیک دید محسوس تری مجهز می کند و ساخت الکترودهایی که باید خبردار مغز شوند، غیراخلاقی است. در کنفرانس انجمن علوم اعصاب، او برنامه هایی را درمورد فناوری بوسیله نام OBServ ارائه کرد که ژن اپسین احساساتی به نوری را به نورون هایی که از یک رله سیگنال دهنده درون پایه ی مغز به قشر بینایی می رسند، افزودن می بطی ء. او تشریح عدالت که آن سلول ها می توانند با نوری که از سطح عدد تابیده می شود، فعال شوند.

سیستم های اپتوژنتیکی قشری مشابه سیستم OBServ به این زودی به کلینیک ها نمی رسند. پژوهشگران ابتدا باید ثابت کنند که ویروس می تواند به طور مصون و قابل اطمینان ژن اپسین را به نورون های خاصی برساند. آن ها همچنین باید یک دستگاه زیاد دقیق و در عین حال فشرده را زیر جمجمه فراغت دهند که در زمان خواندن فعالیت عصبی، نوری را پیاده شدن مغز بتاباند تا تحریک را ثانیه انتقال انتظام کند.

بسیاری از پژوهشگران معتقدند، یکی از بزرگ ترین موانع تاباندن شایعه بسیار دقیق بوسیله مغز مساله ی اساسی رطوبت است: کشف اینکه عدد کدام الگوهای تهییج را می تواند تفسیر کند. ویلیام بوسکینگ، دانشمند علوم اعصاب بیلور می گوید:ما فکر کردن نمی کنیم فقط به تفکر اینکه مثلا یک میلیون الکترود یا فعال سازی فضایی اپتوژنتیک کاملی دارید، همه چیز محلول شده باشد. ما باید یاد بگیریم که چگونه با قشر مغز صحبت کنیم.بیشتر بخوانید:پرتو آبی نمایشگرهای دیجیتال، بوسیله مرور انگیزه نابینایی می شوددانشمندان از مقدماتی مراحل شکل گیری یقین پرده برداشتندچگونه عدد تعداد اشیاء را عاری محاسبه تخمین می زند؟بیماری که علت دگرگونی بصیرت دانشمندان درباره درک قدر یا بهای چیزی اثر جزیی ها شدنخستین آزمایش کریسپر انسانی برای علاج نابینایی ارثی

شاید دوست داشته باشید:

کارت گرافیک MX450 انویدیا ۳۳ درصد سریع مرطوب از MX350 است

پردازنده های گرافیکی سری MX انویدیا غلبه پردازشی بسیار زیادی ندارند و برای اهداف گیمینگ به امر نمی روند؛ بنابراین، […]

ناظران در شورای معادن ۱۰ استان گلچین شدند

بوسیله گزارش ایسنا، امیرحسین قاضی زاده هاشمی کارپرداز مهتر محفل در مجمع مشهود امروز (چهارشنبه) اسامی اعضای ناظر در شورای […]

کارت های نامشخص انویدیا؛ گیگابایت اطلاعاتی از RTX 3060 Ti و دو مدل دیگر را افشا کرد

AAانویدیاGHAROOOONGHAROOOON در سه گانه ماهه ی پایانی سال ۲۰۲۰ بسیار پرکار و انواع پردازنده های گرافیکی امپر خود را عرضه […]