ساخت نورون های تقلبی با امکان تقلید از رفتار نورون های طبیعی

admin دسته‌بندی نشده

گروهی از پژوهشگران بین المللی در پیشرفتی درخورتوجه نورون هایی مصنوعی باریک اند که می توانند دقیقا مانند نورون های زنده ی واقعی رفتار کنند. این فناوری امکان پذیر است سال ها با استفاده بالینی تو انسان فاصله داشته باشد؛ اما مسیر را برای هر کاربردی از درمان بیماری های خرابکاری کننده ی عصب از آلزایمرگرفته تا ایجاد ضربان سازهای جدیدی همواره می نرم که نورون های انتظام کننده ی پمپاژ قلب را تنظیم می کنند.

ایجاد نورون های مصنوعی چالش چندجانبه ای است که سال ها است دانشمندان با آن درگیرند. پژوهشگران علاوه پیاده شدن رفع مشکلات مهندسی مرتبط با توسعه ی سخت افزارهای مینیاتوری که عملکردی مانند نورون ها داشته باشند، باید مدل های ریاضی مبهم ای را ایجاد کنند که بتواند فعالیت الکتریکی غیرخطی مرموز ی موجود تو نورون های قلابی را کنترل کنند. آلن نوگارت، استاد دانشگاه باث و هدایت کننده ی پروژ ه ی مذکور می گوید:رویکرد ما چندین نوآوری را باهم ترکیب می کند. می توانیم با دقت زیادی پارامترهایی برآورد کنیم که رفتار نورون ها را کنترل می کنند. ما مقیاس های فیزیکی را از شاداب افزار تولید کرده و اقتدار آن را درزمینه ی تقلید موفقیت آمیز اقدام نورون های زنده ی اصلی نشان داده ایم. توفیق دیگر ما مطابقت پذیری مدل است که امکان گنجاندن انواع و عملکردهای متنوع نورون های تیره پستانداران را مجهز می بطی ء.

نورون های ساختگی ممکن است داخل آینده بخاطر تداوی بلای ناگهانی های مختلفی مانند بیماری قلبی و بیماری آلزایمر استفاده شوند.

دو نوع از نورون های مصنوعی، یعنی نورون های تنفسی و نورون های هیپوکامپ، در مطالعه ای تشریح شده اند که به تازگی منتشر شده است. این نورون ها به صورت مصنوعی ساخته شدند و علامت داده شده است که اقدام آن ها تقلیدی دقیق از همتایان بیولوژیکی شان است. جولیان پاتون، یکی از نویسندگان مقاله می گوید:تولید پاسخ نورون های تنفسی در قالب بیوالکتریکی که بتواند کاهش مقیاس یابد و کاشته شود، متجاوز ناراحتی انگیز است و فرصت های بی شماری بخاطر ساخت دستگاه های پزشکی هوشمند به قصد دستیار به رویکردهای پزشکی شخصی و تداوی طیفی از بیماری ها و ناتوانی ها مهیا می کند.مقاله های مرتبط:آیا واسط عدد و کامپیوتر (BCI) می تواند کنترل ذهن آدم را درون مشت گیردساخت اولیه بازوی رباتیک با امکان کنترل توسط مغز انساندانشمندان بی مو سیستم خشمناک ارگانیسم مدل را نقشه برداری کردند

استاد، آلن نوگارت (سمت چپ) و پژوهشگر، کمال ابوحسن (سمت راست) در آزمایشگاه دانشگاه باث

این میکروچیپ های سیلیکونی مینیاتوری کاربردهای فرضی فراوانی می توانند داشته باشند. یکی از کاربردهای ممکن تاسیس نوعی خیز ساز هوشمند است که خیر عزب تهییج الکتریکی قلب را حاضر می کند؛ بلکه با دسته خاصی از نورون های موجود تو محور ی مغز تماس برقرار می کند که نقش مهمی در نارسایی قلبی دارند. کاربرد دیگر مصرف از نورون های بدلی بخاطر جایگزینی مسیرهای عصبی آسیب دیده دراثر بلای ناگهانی های خرابکاری کننده ی عصب بسان آلزایمر است. نوگارت توضیح می دهد:تاکنون، نورون ها مثل جعبه ی سیاه بودند؛ اما موفق شدیم این جعبه را بازکنیم. حکم ما موجب تغییر الگوها می شود؛ در مدت روشی قاطع برای جایگزینی ویژگی های الکتریکی نورون های واقعی حاضر می بطی ء.

ازنظر تئوری، این فناوری می تواند در آینده برای ابداع مسیرهای عصبی به کار برده شود و پیدایش نوعی رابط مغز و ماشین را شکل پذیری بخشد که به وسیله ی استارتاپ نورالینک ایلان ماسک پیشنهاد شده است؛ هرچند پژوهشگران این پروژه به کاربردهای مرتبط با صلح و صفا علاقه ی بیشتری دارند؛ ازجمله یافتن نحو هایی برای جایگزینی شبکه های نورونی آسیب دیده یا ناسالم تو بیماران انسانی. البته نیازی بوسیله گفتن نیست که این رفتار قبل از چسبیدگی به کاربردهای انسانی به سال ها آزمایش نیاز دارد؛ اما وارسی ی مذکور گامی بنیادی به سوی کرانه های متاخر برای پژوهشگران آینده است.

نتاج پژوهش تو مجله ی Nature Communications منتشر شده است.بیشتر بخوانید:آزمایش ادرار شوهردار برای نمره سرطان پروستاتآنفولانزا و سرماخوردگی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟هرآنچه باید درمورد اهدا و ارجاع خون بدانیدرفتار متفاوت شبکه های مغز تو افرادی که تمایل به خودکشی دارندچگونه مغز پس از حذف یک نیم زور مکرر خود را بازسازی می کند؟

شاید دوست داشته باشید:

رآکتورهای هسته ای ساخته شده با فناوری چاپ سه گانه اینده به زودی از راه می رسند

هسته ی رآکتور هسته ای یکی از محیط های نامعمول ساخت انسان روی زمین است و دانشمندان به تازگی دریافته […]

پر دانلودترین اپلیکیشن های جهان را بشناسید

بوسیله گزارش همشهری آنلاین و بوسیله نقل از ایسنا، آمار و گزارش های منتشر شده در وبسایت gsmarena نشان می دهد […]

ارتقای رایگان اینترنت خانگی به ۱۶ مگابیت | جزئیات وعده جدید وزیر ارتباطات

به گزارش همشهری آنلاین، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در صفحه توییتری خود از ارتقای مجانی مشترکان خانگی اینترنت شناسایی […]