کشف شهری گمشده در اتیوپی از دورانی که آفریقا ابرقدرت بود

admin دسته‌بندی نشده

در اکتشافات اخیر در اتیوپی، باستان شناسان بوسیله شهری باستانی برخوردند که بوسیله مدت ۱۴۰۰ سال دارای سکنه بوده است. این شهر بخشی از تمدن قدرتمند «آکسوم (Aksum)» یا «آکسومیت» بوده که قرن ها کنار شرق آفریقا فرماندهی می کرد و با قدرت های بزرگ روزگار خویشتن روابط عمده ای داشت.

مایکل هاروور، باستان شناس از دانشگاه جان هاپکینز که سرپرستی تیم باستان شناسی کاشف این شهر را برعهده داشته، آکسوم را «یکی از بنیانی ترین تمدن های قدیمی» می داند که به درستی شناخته نشده است. درواقع، تمدن بزرگ آکسوم در به خشکی امدن سودان و مصر، کهن ترین تمدن اصیل بزرگ در آفریقا محسوب می شود. استبدادی آکسوم از حدود سال ۸۰ ق.م تا ۸۲۵ م پیاده شدن شرق آفریقا و مدخل هایی از شبه جزیره عربستان سیطره داشت. امپراطوری آکسوم با غلبه های ارشد عصر خود همچون روم، ایران و گره دادوستد می کرد و دارای روابطی فرهنگی با آن ها وجود. پایتخت این تمدن که آکسوم اشتهار دارد هنوز وجود دارد و هرم ابلیسک بسیار باشکوهی نیز همچنان پابرجا است.

ولی به درستی معلوم حلق تمدن آکسوم چگونه لباس گرفت. پیش از آکسوم، تمدن دیگری همچنین بود داشته که نام آن دانسته نمی شود و باستان شناسان بوسیله آن «تمدن پیشاآکسومی» می گویند. این تمدن شاید در حوالی شهر «ییها (Yeha)» در شمال اتیوپی بنا شده بود که کهن ترین الفبای نوشتاری و بناهای مرتفع در نواحی جنوب صحرای بزرگ آفریقا را داشته است. به همین دلیل، هاروور و همکارانش نواحی اطراف همین محل را حفاری کردند. باستان شناسان پس از گفت وگو با انسان محلی، حفاری های خویشتن را بر فراز تپه ای در نزدیکی یک ایالت شروع کردند.

در همین محل اندوه بود که بوسیله مجموعه ای از دیوارهای سنگی رسیدند که درواقع ویران های بنایی عتیق حیات. هاروور از این لحاظ سرزمین اتیوپی را بیش غنی می داند. او عقیده دارد که یونان و روم جا های و حیاط های باستانی بسیاری دارند که قبلا به کرات معاینه و حفاری شده اند و از این حیث چیز بیشتری (حداقل اکتشافات بزرگی قرین شهرهای گمشده) برای عرضه به دنیای باستان شناسی ندارند، ولی مناظره اتیوپی کاملا متفاوت است. باستان شناسان دهکده بوسیله تازگی کشف شده را «بتا ساماتی (Beta Samati)» صیت نهادند که در واژه انسان محلی، یعنی زبان تیگرایی به معنای «منزلگاه حضار» است.مقاله های مرتبط:نگاهی اجمالی بوسیله مهم ترین محوطه های ماقبل تاریخی ایرانباستان شناسان در ضربان وجوی رازهای تمدن اسرارآمیز نبطی ها در شبه جزیره عربستان

جک فیلیپس از دانشگاه سواس، لندن (کالج مطالعات شرقی و آفریقایی) این کشف را «زیاد اساسی» خواند و عقیده دارد که اکثر دانسته ها از محوطه های مربوط به تمدن های آکسوم و پیشاآکسومی بوسیله حفاری ها و اکتشافات قدیمی بازمی گردد. از این جهت، اغلب (آثار قدیمی و صحن های باستان شناسی) به درستی مطالعه نشده اند و یافته هایی از این مشت پژوهش ها همچنین بوسیله درستی منتشر نشدند. سالیابی های رادیوکربن ادا گرفته درون این محوطه ی باستانی قدمت آن را بین ۷۷۱ ق.م تا ۶۴۵ م برآورد کرده است. این بدین معنا است که شهر بتا ساماتی تو دوره ی پیشاآکسومی نیز وجود داشته و پیوسته تا زمان به قدرت رسیدن تمدن آکسوم دارای سکنه بوده است. به عقیده ی هاروور و فیلیپس، این مدال می دهد که با ظهور استبدادی آکسوم، شهرهای پیش از آن خالی از سکنه نشده اند و ممکن است چنانچه باستان شناسان قبلا متصور بودند، اختلافات شدیدی بین این دو تمدن وجود نداشته است.

در دهات بتا ساماتی بناهای کوچک زیادی وجود دارند که می توانند به عنوان خانه یا کارگاه به کار رفته باشند. یک بنای مبصر و مستطیل شکل نیز داخل این ایالت باستانی بوسیله چشم می خورد که به عقیده ی باستان شناسان نمونه ای از یک «بازیلیکا» است. در استبدادی روم، بازیلیکاها داخل عنصر بوسیله عنوان ساختمان هایی اداری و محکمه ها به امر می رفتند اما در زمان مسیحیت بوسیله عنوان عبادتگاه مورد استفاده قرار گرفتند. باور به خشکی امدن این است که تمدن آکسوم در اصل دارای ادیان چندخدایی بوده که مافوق تأثیر «سبایی ها» در یمن بودند. با این حال، در صد چهارم، ایزانا، شاه آکسیوم به مسیحیت گروید و به این جهت امکان پذیر است که بازیلیکا درواقع کلیسایی مسیحی بوده باشد. تو همین حال، باستان شناسان آویزی را با نقش یک صلیب مسیحی یافته اند که علامت از خاصیت ادب مسیحی در منطقه دارد.

انگشتری مصنوع شده از طلا و عقیق سرخ که تو حفاری های اخیر داخل اتیوپی کشف شد

علاوه پیاده شدن این، باستان شناسان انگشتری از جنس مس یافته اند که روکشی از طلا و همین طور عقیق قرمز در ساخت آن به امر رفته است. روی این انگشتر، نقش یک گاو نر به همراه تاک کنده کاری شده است. هاروور از روی نقوش بوسیله کاررفته در انگشتر عقیده دارد که این انگشتر شباهت اضافی بوسیله انگشترهای رومی دارد به سوا نحوه ی کنده کاری گاو که مغایرت لخت با نمونه های رومی دارد. هاروور می گوید این امکان همچنین بود دارد که فرمانروایان آکسوم صنعت گرانبها و پیشه گرانبها رومی را بوسیله منطقه آورده باشند و از آنان خواسته باشند که طرح های رومی را با فرهنگ آکسومی تطبیق دهند.

باستان شناسان از دیرباز می دانستند که آکسوم یک تمدن بزرگ تجارت بوده و خود محصولات بنیانی ای متشابه طلا، عاج، فیل و خجسته های بابون را صادر می کرده است. ماحصل این دادوستد و بازرگانی آشکارا بوسیله بتا ساماتی نیز رسیده است. باستان شناسان آمفوراها یا خمره های سفالی را همچنین کشف کردند که احتمالا بخاطر نگه داری شراب بوسیله کار می رفتند و از عقبه (اردن کنونی) دانا شده بودند؛ همین طور مُهره های بلور ای که از شرق مدیترانه به این منطقه آمده اند.بیشتر بخوانید:گلچین توالی ژنوم یافت شده در آدامسی ۵۷۰۰ سالهمنتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از شکوفایی جلبک های دریایی تا عکس سال یونیسف۱۴ سازه باستانی که احتمالا موجودات فرازمینی درون تاسیس آنها دخالت داشتندکشف عتیق ترین غارنگاره های جهان با ۴۴ هزار سال قدمتمنتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از کشف راز سرپوش های مخروطی مصر باستان تا شکافتن آتشفشان تو نیوزیلند

شاید دوست داشته باشید:

توضیحات جهرمی درباره مشت اندرکاران فیلترینگ و سرعت اینترنت

همشهری آنلاین -مائده امینی : اینجا همه چیز مرموز تر است؛ هنجار حقوق شهروندی در فضای مجازی راحت تر شکسته […]

کشف قدیمی ترین سکونتگاه وایکینگ ها در ایسلند

باستان شناسان مکانی کشف کرده اند که مقدور است قدیمی ترین سکونتگاه وایکینگ ها تو ایسلند باشد. بیارنی اینارسون باستان […]

بنچمارک پردازنده گرافیکی Radeon تراشه اکسینوس 1000 سامسونگ فاش شد

نخستین پردازنده ی گرافیکی سفارشی سازی شده ی سری رادئون ای ام دی (AMD Radeon) که استراحت است در گوشی های پرچم […]