شارژرهای USB-C بسیار قدرتمندتر از کامپیوتر آپولو 11 هستند

admin دسته‌بندی نشده

شقه قرن پس از فرود تاریخی آپولو ۱۱ روی ماه تو سال ۱۹۶۹،  فناوری کامپیوتر با فدایی پریدن های مبصر به سیاق چشمگیری تکامل یافته است. پیشرفت این حوزه چنان بیش بوده که حتی دستگاه های میسر ی امروزی نیز از منظر غلبه پردازشی مبتدی بسیار توانمندتر از کامپیوتر هدایتگر آپولو (AGC) هستند. این کامپیوتر دستگاهی بود که به ناسا کمک کرد بوسیله طورقطع بزرگ ترین و بلندپروازانه ترین دستاورد علمی تاریخ معاصر را نما بزند.

مقایسه ی کامپیوترهای امروزی با مدل ی موجود درون ماه نشین آپولو ۱۱ ممکن است بخاطر میراث فناورانه و افتخارآمیز ناسا ناخوشایند به نظر بیاید؛ ولی باتوجه بوسیله محدودیت های فناورانه درون آن زمان، قیاس هایی از این دست صرفا مهندسی و ریاضیات تابان پشت برنامه ی فضایی مشهور دایره فضایی آمریکا را تو اواخر دهه ی ۱۹۶۰ بوسیله یاد ما می آورند.

هرچند کامپیوتر هدایتگر آپولو در زمان خودش حیرت فناورانه ی پیشرفته ای محسوب می شد، مقایسه های امروزی علامت می دهند حتی اولین ترین کامپیوترهای قرن بیست ویکم نیز عملکرد بیش بهتری از این دستگاه دارند. درواقع، کامپیوترهای شوهردار اولیه نظیر اپل ۲ در اواخر دهه ی ۱۹۷۰ توانستند بوسیله حد ی کامپیوتر آپولو قدرتمند شوند و از آن زمان تاکنون، استعداد پردازشی دستگاه های امروزی به نعوظ مداوم افزایش یافته است.

حتی گفته می شود ماشین حساب های سهل ی طراحی شده بخاطر معرفت آموزان که در ۲۰ سال گذشته عرضه شده اند، بسیار از ۱۰۰ طبق تند برنده از کامپیوتر هدایتگر آپولو هستند. این کامپیوتر قرن بیستمی امروزه چنان خسته به شمار می آید که اصلا امکان مقایسه ی آن با مایه های پیچیده تر کنونی حیات ندارد. گراهام کندل، دانشمند کامپیوتر از دانشگاه ناتینگهام، سال گذشته در وب سایت کانورزشن تشریح داد آیفون موجود در جیب های ما در مقایسه با کامپیوتری که انسان را ۵۰ سال پیش روی ماه فرود آورد، بیشتر از ۱۰۰ هزار بار قدرتمندتر است.

البته اینکه آیفون قدرت پردازشی بیش بیشتری از دستگاهی ۵۰ ساله دارد، اصلا غافل گیرکننده نیست. گوشی های هوشمند امروزی مبین پنج دهه ی تمام تکامل روزافزون فناوری از زمان پیش گامی AGC هستند؛ درنتیجه، چنانچه این کامپیوتر پرافتخار، اما نسبتا بَدَوی متعلق بوسیله نصف قرن گذشته از منظر قدرت پردازشی توان هم چشمی با مدل های امروزی را داشت، باید شگفت زده می شدیم.مقاله های مرتبط:آیا با یک تلفن همراه امروزی می توان انسان را روی ماه فرود آورد؟استفاده از کامپیوتر قدیمی پروژه آپولو بخاطر استخراج بیت کوین

شارژر دیواری انکر

با طولانی آنچه گفته شد، همچنان جالب است چنانچه بدانیم تا اینکه بی ادعاترین گجت های امروزی و آن گروه از مایه هایی که حتی آن ها را لزوما بوسیله معنای کاربردی بوسیله عنوان کامپیوتر نمی شناسیم، اینک با سرعت زیاد زیادی کامپیوتر هدایتگر آپولو را قفا قانون گذشته اند. به نعوظ کنجکاو برنده آنچه درباره اش صحبت می کنیم،، شارژرهای USB-C کنونی هستند که برای تأمین برق میلیون ها گوشی هوشمند و تبلت و لپ تاپ داخل سرتاسر جهان کاربرد می شوند.

فارست هلر، یکی از توسعه دهندگان اپل، بوسیله تازگی با گستردن پستی درون وبلاگش تشریح قسط کامل انواع شارژرهای USB-C جدید در میدان نظیر شارژر انکر مدل PowerPort Atom PD 2 که به ریزتراشه ی Cypress مجهز است، به طور گسترده از رویت سرعت و حافظه عملکردی فراتر از کامپیوتر هدایتگر آپولو دارند. ماشین شمار ها و کامپیوترها و گوشی های هوشمند قطعا همگی بوسیله نشانی نوعی وسایل محاسباتی محسوب می شوند؛ اما دانستن این حقیقت می تواند موجب شگفتی شود که تا اینکه شارژر دیواری USB-C همچنین که اساسا وسیله ای جانبی است، می تواند در مقایسه با کامپیوتر تاریخچه سازی که فضانوردان را روی ماه فرود آورد، قدرت پردازشی خام بیشتری عرضه دهد.

به نقل از وبلاگ هلر، سرعت کلاک کامپیوتر هدایتگر آپولو فقط ۱/۰۲۴ مگاهرتز و حافظه ی رم آن ۴ کیلوبایت بود؛ درحالی که شارژر انکر ۸ کیلوبایت رم دارد و سرعت کلاک پردازنده آرم Cortex-M0 آن ۴۸ مگاهرتز است. همچنین، کامپیوتر آپولو ۷۲ کیلوبایت ظرفیت دارد؛ اما حافظه ی فلش دستگاه ی جانبی انکر ۱۲۸ کیلوبایت است. درمجموع، هلر شمار می درنگ شارژر انکر ۵۶۳ مرتبه سریع زیرفون از کامپیوتر آپولو ۱۱ است و می تواند ۱/۷۸ برابر دستورالعمل های بیشتری ذخیره کند.

به گفته ی هلر، کامل شارژرهای USB-C لزوما قدرتی برابر با میزان انکر ندارند. او می نویسد:اغلب شارژرهای USB ریزکنترلگر با پردازنده دارند. غلبه برخی از آن ها ناچیز از کامپیوتر هدایتگر آپولو ۱۱ و برخی نیز توانمندتر است.

با این حال، فداکار مفسران پافشاری دارند طولانی گوناگون این مقایسه ها سهو و نابجا هستند. آنان استدلال می کنند تمرکز بر مشخصات متخصص محض به جای توجه به عادت ی ظریف طراحی AGC گمراه کننده است؛ ضابطه ای که با هدف فعالیت هماهنگ کامپیوتر با دیگر تجهیزات ناسا ادا شد. الکسیس مادریگل، نامه منظره فناوری، سال گذشته در وب سایت آتلانتیک نوشت:این مقایسه های زیاد از حد قدرت حقیقی کامپیوتر آپولو را پنهان می کنند. البته کامل وسیله های امروزی توانایی محاسباتی مبتدی بیشتری از آن کامپیوتر بدوی دارند؛ اما کامپیوتر آپولو در انجام وظیفه ی محوله به طور شگفت انگیزی توانمند و مستقر وجود. شما اصلا نمی توانید فضاپیما را با زنگ هوشمند در ساختمان به جانب ماه هدایت کنید.

همچنین، هلر خودش اذعان می یواش که مقایسه اش منصفانه تراشیدن:ریزکنترلگر سایپرس قطعا مخصوص فضا نیست و اصلا نمی دانم داخل فضا کاربردی خواهد بود یا نه.بیشتر بخوانید:زن پیشگامی که صنعت نوین کامپیوتر را درون چین بن نهادشارژ USB گوشی هوشمند؛ استانداردها و نکات کاربردیکاترین جانسون، ریاضی دان تأثیرگذار ناسا داخل سن ۱۰۱ سالگی درگذشتچرا ایلان ماسک پروژه نورالینک را توسعه می دهد؟بیوگرافی نیل آرمسترانگ؛ اولین شلنگ ها بر ماه

شاید دوست داشته باشید:

رآکتورهای هسته ای ساخته شده با فناوری چاپ سه گانه اینده به زودی از راه می رسند

هسته ی رآکتور هسته ای یکی از محیط های نامعمول ساخت انسان روی زمین است و دانشمندان به تازگی دریافته […]

پر دانلودترین اپلیکیشن های جهان را بشناسید

بوسیله گزارش همشهری آنلاین و بوسیله نقل از ایسنا، آمار و گزارش های منتشر شده در وبسایت gsmarena نشان می دهد […]

ارتقای رایگان اینترنت خانگی به ۱۶ مگابیت | جزئیات وعده جدید وزیر ارتباطات

به گزارش همشهری آنلاین، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در صفحه توییتری خود از ارتقای مجانی مشترکان خانگی اینترنت شناسایی […]