نتایج پژوهشی ابتکاری: مارها برای دفاع از خود زهر تولید نمی کنند

admin دسته‌بندی نشده

زهر مارها ازنظر خیساندن و اثرات در رویه های مختلف مار بسیار متفاوت است؛ به همین دلیل توسعه ی تداوی برای آن دشوار است. مارها با دو هدف پا بر جا از سم کاربرد می کنند. شروع هنگام یافتن خوردنی است که سم به مار کمک می یواش تا قبل از نوشانیدن طعمه، پهلو آن غلبه درنگ. مورد دوم دفاع از خود دربرابر شکارچیان بالقوه است؛ به همین خاطر است که هرسال میلیون ها نفر بوسیله وسیله ی مارها گزیده می شوند و حدود ۱۰۰ هزار نفر جان خویشتن را از دست می دهند.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که نیاز به گرفتن شکار و خوردن آن، اغلب محرک تکامل زهر مارهای مختلف بوده است. بوسیله عنوان مثال، بسیاری از گونه ها دارای زهری هستند که به نعوظ اختصاص بخاطر سیاق های واقعی مورد نخجیر آن ها، کشنده است. از طرف دیگر، دانشمندان معرفت کمی درمورد نقش گزینش طبیعی روی تکامل زهر درزمینه ی دفاع از خود دارند.

مار زنگی پشت الماسی غربی (Crotalus atrox) در وضعیت دفاعی

چنانچه تابه حال به وسیله ی زنبور نیش زده باشید، می دانید که نیش تقریبا بالافاصله ضغطه می زند و درد به سرعت به اوج خویشتن می رسد. اگر خاطر می کنید نیش زنبور روانی ی مهمی نیست، پیامدهای نیش خوردن بوسیله وسیله ی یک شیرماهی را در دیدن بگیرید. در این جا، شدت درد بسیار بیشتر است اما آغاز درد نیز زننده است. این سیلان ازنظر بیولوژیکی خلوت است. عملکرد زهر دفاعی ترساندن و متعاقب راندن یک حمله ی شکارگرانه است و درد یک بازدارنده ی همگانی است. چنانچه محرک تکامل زهر مار، دفاع از خود بود، می توانستیم میل داشته باشیم که همین سرمشق را ببینیم؛ تقریبا دردی بلافاصله که به اندازه ای قطعی باشد که بازدارنده باشد. اما آیا واقعا چنین است؟

اغلب درد شدیدی در گزش مارها وجود دارد ولی درمورد زمانی بندی توسعه ی درد اطلاعات اندکی حیات دارد. چنانچه درد مدت زمان کامل پس از گزیدگی رخ دهد، ممکن است یکی از عوارض جانبی دیگر زهر مانند آسیب بافت باشد. ارگانیسم ایده ال برای آزمایش این ایده، گونه ای است که به طور معمول درمعرض گزندگی انواع مختلفی از مارها صبر می گیرد و قادر است اثرات آن را وصف کند. این ارگانیسم مدل مردم خردمند (Homo sapiens) است؛ مخصوصا نگهدارندگان مارها و پژوهشگرانی که روی این گروه از موجودات حکم می کنند. هری هوشیار-اسمیت، پژوهشگر دانشگاه بنگور درون بریتانیا سراغ این پری آمد که تجربه ی مارگزیدگی یدکی دارد و با استفاده از پرسش نامه هایی از آن ها درمورد مارگزیدگی های گذشته و خصوصا نحوه ی توسعه درد پس از گزش سؤال کرد.

بخاطر کسانی که با مارها کار می کنند، مارگزیدگی اتفاقی عادی است اما به نظر می رسد که در بیشتر مارها زهر بوسیله سرود دفاع از خود تکامل نیافته باشد

از پاسخ دهندگان خواسته شد تا سطح درد خویشتن را خلال مدت زمان یک تا ۵ دقیقه پس از گزش، براساس نمونه صفر تا ۱۰ گزارش کنند و بگویند حداکثر درد درون چه زمانی قیافه داده است. تمرکز این معاینه به جای شدت درد، روی زمان بندی صعود درد وجود. علت آن بود که درحالی که شدت درد تجربه شده به میزان یدکی بین افراد متفاوت است، زمان ترقی ی درد باید در میان آن ها یکنواخت تر باشد. افراد مختلف مقدور است نیش زنبور را مزاحمتی لخت یا موضوعی طاقت ناپذیر درنظر بگیرند اما همگی با این قضیه موافقند که درد حاصل از نیش زنبور بالافاصله شروع می شود. داخل این نظرسنجی، ۳۶۸ نفر انبازی داشتند که درمجموع ۵۸۴ بار بوسیله دستگاه ی ۱۹۲ سیاق اژدر متنوع گزیده شده بودند.مقاله های مرتبط:چرا ذره ها حتی در مسیرهای پرتردد نیز دچار ترافیک نمی شوند؟زنبورها و حس نمادین اصطلاح ریاضیات

مد ترین تجربه، سطوح نسبتا پایین درد پس از گزیدگی هنگام ۵ دقیقه اول بود؛ زمانی که درد ممکن است یک صیاد را به موقع دور درنگ تا مار بتواند گریختن درنگ. درد شدیدتر اغلب بعدتر می آمد. کمتر از ۱۵ درصد از موارد منجر به دردی شده بود که طی ۵ دقیقه ی اول، ضعیف کننده بود و حدود ۵۵ درصد از موارد هرگز بوسیله این طور سطحی نرسیده بودند. این نتایج به طور استحکام نشان می دهد که نیروی محرکه ی تکامل زهر مارها دفاع از خود نبوده است.

پژوهشگران نیز درون ارتباط با وجود زهرهایی که موجب آغاز سریع درد می شدند، شجر تکاملی راه های اژدر را وارسی کردند. آن ها دریافتند که تو چندین مورد، زهرهایی که سبب درد سریع العمل می شدند، تکامل پیدا کرده اما معمولا بوسیله سرعت مجدد داخل جریان تکامل مار از مشت رفته بودند. این جریان همچنین نشان می دهد که سم در مارها به عنوان پاسخی بوسیله حاجت برای دفع شکارچیانِ بالقوه، تکامل نیافته است.

بعضی از مارهای سمی مانند این اژدر سر نیزه ای برزیلی (Bothrops moojeni) سمومی دارند که عملکرد واقعی آن ایجاد درد است

استثناهایی همچنین وجود دارد. بخاطر مثال برخی از مارهای مرجانی و افعی های گودال بوسیله نعوظ ویژه حاوی سمومی هستند که موجب ایجاد درد موکد می شود. کبرای تُف انداز برای استفاده از سم دفاعی دارای سازگاری های رفتاری منحصربه فردی است و زهر این مار خلال تماس با چشم موجب درد شدیدی می شود. کسانی که از حیات مارهای سمی خطرناک احساس خطر می کند، می توانند به فراغت استراحت کنند. به طور کلی، هدف آن ما نیستیم.بیشتر بخوانید:چرا ما حی هستیم؟ رمان اصل پرانرژی سازنده حیاتتولید گیاهان ابد درخشان؛ دستاورد متاخر مهندسان ژنتیکایجاد تصادفی بزرگ ترین ابرکامپیوتر جهان با شرکت کامپیوتر های خانگیکشف شواهد فسیلی که نشان دهنده ی عبور فرخنده ها از اقیانوس نقشه استکشف شواهدی از تکامل انگشت در ماهی ها

شاید دوست داشته باشید:

توضیحات جهرمی درباره مشت اندرکاران فیلترینگ و سرعت اینترنت

همشهری آنلاین -مائده امینی : اینجا همه چیز مرموز تر است؛ هنجار حقوق شهروندی در فضای مجازی راحت تر شکسته […]

کشف قدیمی ترین سکونتگاه وایکینگ ها در ایسلند

باستان شناسان مکانی کشف کرده اند که مقدور است قدیمی ترین سکونتگاه وایکینگ ها تو ایسلند باشد. بیارنی اینارسون باستان […]

بنچمارک پردازنده گرافیکی Radeon تراشه اکسینوس 1000 سامسونگ فاش شد

نخستین پردازنده ی گرافیکی سفارشی سازی شده ی سری رادئون ای ام دی (AMD Radeon) که استراحت است در گوشی های پرچم […]