بنچمارک پردازنده گرافیکی Xe DG1 اینتل فاش شد

admin دسته‌بندی نشده

اینتل مدتی پیش در اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد مشیت دارد به راسته پردازنده های گرافیکی مجزا بازگردد و بدین ترتیب، به تیتر یک اکثر رسانه ها تبدیل شد. این خبر نخستین بار ژوئن ۲۰۱۸ (خرداد ۱۳۹۷) اطلاع دادن شد. حال دو سال از آن زمان می گذرد؛ ولی تاکنون کارت گرافیک مجزای اینتل بخاطر کاربران معمولی عرضه نشده و این باهم اتحاد کردن تاریخی دقیق نیز برای نمایش ی ابتدایی کارت گرافیک مجزای خود اطلاع دادن نکرده است.

پردازنده ی گرافیکی Xe DG1اینتل که پیش خیس چندبار نامش را شنیده بودیم، مجددا داخل چندین بنچمارک OpenCL علنی شده است. ناگفته نماند اینتل ژانویه ی گذشته از این کارت به صورت اولیه پرده برداری کرد که برخی رسانه ها از آن با نام DG1 SDV یاد می کنند. عبارت SDV مخفف Software Development Vehicle است و نشان می دهد این پردازنده به طورویژه برای توسعه دهندگان طراحی شده است. تمامی شایعه ها نیز همین موضوع را نشان می دهند و درواقع، نباید کام داشته باشید امکان تدارک ی این کارت گرافیک بخاطر کاربران عادی فراهم شود.

شعار واقعی پلتفرم DG1 اینتل بهبود قضیه ترقی ی بطی ء افزاری کارت های گرافیک اینتل است و انتظار می رود DG1 درنهایت به نشانی کارت گرافیک جداگانه در لپ تاپ استفاده شود.  رسانه ی Argonne در اطلاعیه ای می نویسد  پردازنده ی گرافیکی Xe DG1 به نشانی عضوی از قوم ی LP شناخته می شود و محصولی درفش دار نیست و در لپ تاپ هایی مصرف خواهد شد که پردازنده ی گرافیکی آن ها با مادربرد PCIe یکپارچه شده است.

نتایج این آزمایش های جدید قدرت پردازشی کارت گرافیک اینتل را بوسیله عارض اولیه نشان می دهند تا ناچیز کم خودمان را برای معرفی محصولی نهایی آماده کنیم. این کارت گرافیک برپایه ی معماری Xe-LP مخلوق می شود و این معماری را فراغت است چندین کارت گرافیک موبایلی کاربرد کنند که برای پلتفرم نسل یازدهمی تایگرلیک (Tiger Lake) مخلوق می شوند. 

همان طورکه اشاره کردیم، Intel Xe DG1 از معماری Xe-LP نصیب می گیرد و عبارت LP داخل انتهای نام این معماری مخفف Low Power به معنی کم قدرت است. این موضوع نشان می دهد کارت گرافیک یادشده قرار است در دسته ی کارت های کمینه مصرف موبایلی جای گیرد و بوسیله رخ خاص برای پلتفرم های موبایلی همانند نوت بوک ها و لپ تاپ ها بهینه سازی شده است.

گفته می شود سری شروع پردازنده های گرافیکی سری Xe DG1 فراغت است غم زمان با پردازنده های مرکزی نسل یازدهمی خانواده ی تایگرلیک اینتل تا اواسط سال جاری میلادی معرفی کردن و روانه ی بازار شوند. رسانه های مختلف بوسیله نقل از منابع آگاه اخبار کرده اند فاصله ی چندانی تا برگزاری مراسم ویژه ی تیم آبی به مشیت رونمایی پردازنده های خاندان یازدهمی نداریم. 

مدتی پیش مدلی از پردازنده ی گرافیکی Xe DG1 اینتل در دیتابیس شماری از بنچمارک ها دیده شد؛ اتفاقی که باعث افشای مشخصات مهم این پردازنده شد. براساس همین اطلاعات، کارت گرافیک Xe DG1 قرار است ۹۶ واحد اجرایی (EU) داشته باشد که پیکربندی استاندارد کارت های گرافیک مجزای این خانواده به حساب می آید. این تعداد واحد اجرایی بوسیله ۷۶۸ واحد سایه زنی تعبیر می شود. بهره مندی از این تعداد واحد سایه زنی به معنی نمایش ی غلبه پردازشی ۲/۳ ترافلاپس با نمونه فرمت نقطه ی شناور دقت یکتا (Single-Precision Floating-Point Format) است. ناگفته نماند کارت های Radeon RX 5000 و GeForce GTX 16 به نظام ۱،۴۰۸ و ۸۹۶ واحد سایه زنی دارند.

افزون پهلو این، گفته می شود پردازنده ی گرافیکی جدید اینتل سه گیگابایت ذهن دارد. احتمال می دهیم Xe DG1 از رابط باس ۹۶ خواه ۱۹۲ بیت استفاده کند؛ با این حال بهره مندی آن از رابط باس ۹۶ بیت محتمل تر است؛ بوسیله خصوص با درنظرگرفتن این نسب که این کارت گرافیک از تراشه ای نسبتا رده پایین درون فرم فاکتوری بسیار جمع و جور استعمال می بطی ء. این موضوع نشان می دهد بوسیله هیچگاه و جه نمی توانیم از Xe DG1 اینتل بوسیله عنوان کارت گرافیک گیمینگ یاد کنیم. دیگر جزئیات مربوط بوسیله کارت گرافیک متاخر اینتل شامل شمار واحدهای عملیاتی رستر (ROP) و شمار واحدهای بافتی تاکنون با رسانه ها درون میان گذاشته نشده اند. باوجوداین ، شکی نداریم هرچه به زمان رونمایی نزدیک تیز شویم، مشخصات بیشتری از کارت جدید اینتل فاش می شود.

کارشناسان رسانه ی Videocardz بوسیله رطوبت فیروز شده اند به کارت گرافیک Xe DG1 دسترسی رک کنند و از آن بنچمارک بگیرند؛ به همین دلیل، نتایج این کارت گرافیک در بنچمارک های گیک بنچ و CompuBench درزمینه ی OpenCL فاش شده است. عملکرد کارت گرافیک اینتل با کارت های تقریبا میان رده ی AMD و انویدیا مقایسه شده است که دربرگیرنده مدل های AMD Radeon RX 5500 XT و Nvidia GeForce GTX 1650 می شوند. درزمینه ی عملکرد پردازشی، دو کارت گرافیک AMD و انویدیا توانستند نتایج بهتری از Xe DG1 اینتل کسب کنند که البته دلیلی ظاهر برای این اتفاق وجود دارد.

اسکرین شات بلندی بنچمارک عملکرد OpenCL کارت گرافیک مجزای Xe DG1 اینتل را مدال می دهد.

پردازنده ی گرافیکی Xe DG1 اینتل بوسیله خودیِ خویشتن نوعی پردازنده ی گرافیکی مجزا برای بازار محصولات موبایلی به شمار می آید؛ ولی با هدف رقابت با دیگر پردازنده های گرافیکی مجزا روانه ی بازار نمی شود. Xe DG1 مخصوص آن محصولاتی است که از یک کارت گرافیک مجزا روزی می گیرند و بوسیله طورویژه برای ترقی دهندگان ساخته شده اند. پا بر جا ترین رقیب Xe DG1 اینتل را می توان کارت های گرافیک انویدیا سری MX خواه کارت های گرافیک AMD هفت نانومتری سری Vega AMD دانست. 

پردازنده های گرافیکی مبتنی کنار معماری Xe-LP اینتل امکان پذیر است ازلحاظ قدرت پردازشی بوسیله پای کارت های گرافیک مجزای انویدیا و AMD نرسند؛ اما به ظهر رقابت با کارت های MX و Vega (به ترتیب از نوع جداگانه و مجتمع) هستند و سرود دارند درمقایسه با آن ها قدرت بیشتری ارائه دهند. برخی از شایعه های پیشین دعوی می کنند این معماری حداکثر ۴۰ درصد عملکرد بهتری از پردازنده های گرافیکی هفت نانومتری Vega AMD دارد که روی تراشه های رنیور سری رایزن ۴۰۰۰ استفاده شده اند. 

اینتل مدتی پیش نخستین درایورهای بهینه سازی شده ی کارت گرافیک Xe را منتشر کرده است؛ موضوعی که علامت می دهد آویشن آبی در عرضه ی ابتدایی کارت گرافیک مجزای این سری بیسار اکید است. داخل ماه های آتی، نخستین لپ تاپ های مجهز به پردازنده های سری تایگر لیک اینتل دردسترس قرار خواهند گرفت؛ لپ تاپ هایی که قرار است از کارت گرافیک Xe DG1 بهره مند باشند. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره ی پردازنده گرافیکی Xe DG1 اینتل چیست؟بیشتر بخوانید:چگونه از بتا iOS 14 به iOS 13.5.1 دانگرید کنیم؟شیائومی و هواوی در نسل بعدی گوشی های تاشدنی خود از فناوری UTG مصرف می کنندکارزار تحریم تبلیغات فیسبوک روزبه روز بزرگ تر می شودآیفون SE 2020 مجموع نمره ۱۰۱ را از DxOMark دریافت کردوان پلاس نورد به دوربین سلفی دوگانه مجهز می شود؟

شاید دوست داشته باشید:

سازمان انرژی اتمی با تکنیک های هسته ای جدید آفات باغداری را کنترل می کند

به گزارش ایسنا، این پروژه که با سعی متخصصان پژوهشکده کشاورزی هسته ای کرج داخل باغ سرهنگی در بهشهر، استان […]

مهندسی بی نهایت: تونل مانش، بلندترین تونل دامن آبی گیتی

تونل مانش (به فرانسوی Le tunnel sous la Manche) خواه تونل شانل (Chunnel) یا تونل کانال (Channel) یکی از بلندترین نقب های دنیا […]

تحصیل مینی مغزهای حاوی DNA نئاندرتال درون آزمایشگاه

زمان حال می دانیم که بسیاری از ما تا حدی نئاندرتال هستیم و ژن های ما آثاری از برخوردهای گذشته […]