کشف قدیمی ترین سکونتگاه وایکینگ ها در ایسلند

admin دسته‌بندی نشده

باستان شناسان مکانی کشف کرده اند که مقدور است قدیمی ترین سکونتگاه وایکینگ ها تو ایسلند باشد. بیارنی اینارسون باستان شناسی راهنمایی کاوش ها را برعهده داشته است. به گفته ی وی، تصور می شود این ساختمانی ی رفیع سکونتگاهی تابستانی بوده باشد که در دهه ی ۸۰۰ ساخته شده باشد. این عهد چندین دهه پیش از زمانی است که فرض می شود این پناهندگان دریانورد درون ایسلند سکونت پیدا کرده اند. درواقع، این بنا از دو خانه تشکیل شده وجود که یکی قدیمی تر بود. ساختمانی ی جدیدتر روی ساختمانی ی قدیمی تر استراحت داشت و انباشته از گنجینه حیات. اینارسون در مصاحبه با لایوساینس گفت:تالار جدیدتر غنی ترین سکونتگاهی است که تاکنون درون ایسلند کشف شده است. رقیق نیست نتیجه گیری کنیم که این خانه، خانه ی یکی از رؤسا بوده است.

ساختمان ی جدیدتر حاوی انبوهی از اشیای باارزش است که تاکنون در ایسلند پیدا شده و احتمالا منزلگاه یکی از رؤسای وایکینگ ها بوده است. خانه های اشتراکی

خانه های طویل تالار های چوبی جلال بودند که طولشان بوسیله ۷۵ متر و عرضشان به ۶ متر می رسید. این خانه ها با الیاف گیاهی و کاه گِل پوشانده شده بودند و در عصر وایکینگ ها داخل سرتاسر جزایر نورس به عنوان جا های همگانی استفاده می شدند. آن ها به حجره هایی تقسیم می شدند و احتمالا چندین خانواده به طور مشترک از آن ها مصرف می کردند. آتش در اجاق های سنگی مرکز بنا بوسیله پا می شد و دام های آن ها می توانستند برای حراست دربرابر سرما در آنجا بسته شوند. هر دو خانه طویل در استو در نزدیکی روستایی تو شرق ایسلند جلوه گر شدند. قدمت سازه ی جدیدتر به حدود سال ۸۷۴ میلادی می رسد که تاریخچه پذیرفته شده برای استقرار مردم در ایسلند است. براساس روایت های ایسلندی، وایکینگ ها درون حال گریختن از دست پادشاه نروژ، یعنی هارالد موبور، بوسیله آنجا رسیدند.

اینارسون گفت این صحن حاوی مجموعه ای از ذخایر با بها مهره های زینتی و مسکوک های نقره و باستانی محسوب می شود که تاکنون در اسکاندیناوی مشهود شده است. ازجمله اشیای کشف شده سکه های نقره رومی و خاورمیانه ای و قطعات نقره ی منقطع و خم شده است که وایکینگ ها و دیگر بومی باستانی به نشانی شمش یا پول رایج از آن استعمال می کردند. به گفته ای اینارسون، از کاوش های ۴۰ متر از سالن مهره های تیغ دار کردن ای تزیینی، مجتمع ها، وزنه ها و قطعه ی کوچکی از زر نیز پیدا شده است. ساکنان این نگرش ها احتمالا این کالاها را ازطریق معاوضه با منابع محلی همانند غشا و گوشت نهنگ ها و فک ها به دست آورده بودند که در سرتاسر اسکاندیناوی وایکینگ ها باارزش بوده اند.

زیر ساختمان ی طویل پر از گنجینه، ساختار قدیمی رطوبت نهفته وجود. نتایج تجزیه و تفریق پژوهشگران علامت می دهد این ساختمانی ی طویل مدفون شده تو دهه ی ۸۰۰ میلادی مخلوق شده است که بوسیله گفته ی اینارسون، مدت ها پیش از اسکان دائمی در ایسلند است. او اندیشه می کند این سازه سکونتگاه یا اردوگاهی فصلی بوده است که تنها در طول تابستان و شاید درون پاییز، کارگران داخل این منطقه از آن استفاده می کرده اند. بوسیله گفته ی او، درحالی که گرازدریایی در شرق ایسلند یافت نمی شد، منابع محلی برای تغذیه یا نگه داری یا دادوستد می تواند شامل محصولاتی متشابه ماهی ها و بال ها و پرنده ها بوده باشد.

علاوه بر سکه های رومی و خاورمیانه ای و قطعاتی از نقره، تعداد زیادی مهره ی تیغ دار کردن ای تزیینی و یک مهره ی بزرگ از جنس ماسه حجر کشف شد که احتمالا داخل داد و ستد استعمال می شده است.

افزون براین، باستان شناسان مصنوعاتی از عمر یومیه داخل این سکونتگاه معلوم کردند که چندین حلقه دوک ساخته شده از ماسه سنگ محلی را دربر می گرفت که برای ریسندگی الیاف به شکل نخ یا نخ به فرمان دستگیر می شده است. بخش هایی از ساختمان قدیمی خیس که تاکنون بررسی شده است، نشان می دهد این سازه یکی از ساختمان های طویل عظمت است که تاکنون در ایسلند مشخص شده است. اینارسون گفت: «می دانیم غربی ترین قسمت سالن قدیمی آهنگری بوده (بخاطر کار با فلز) که تنها آهنگری درون یک سالن به احصائیه می آید که تاکنون در ایسلند پیدا شده است.»

اینارسون گفت اردوگاه فصلی درون استو ازنظر مقیاس و کارکرد شبیه سکونتگاه وایکینگ ها است که در محوطه ای باستان شناسی داخل کانادا (L’Anse aux Meadows) کشف شده است. این محوطه که تاریخ آن مربوط به سال ۱۰۰۰ میلادی است، اینک بخشی از نیوفاندلند است. اینارسون معتقد است: «این الگوی سکونتگاه ها در جزایر اقیانوس اطلس بود. ما اول اردوگاه های فصلی را داشتیم و سپس سکونتگاه ها ظاهر شدند.»

اینارسون بیش از بیست سال است که راهنمایی شریک شدن باستان شناسی خصوصی را برعهده دارد و از سال ۲۰۰۹، یکی از سکونتگاه های عصر وایکینگ ها را در ووگور روی ساحل غربی ایسلند کاوش کرده است که برای عاج و پوست و گوشت تکیه گاه پیاده شدن نخجیر گرازدریایی بوده اند. در سال ۲۰۰۷، او دیوار هایی از خانه ی طویل را در استو کشف و درون سال ۲۰۱۵، حفاری این مکان را شروع کرد.

باستانی ترین خانه ی رفیع در استو مربوط به حدود سال ۸۰۰ میلادی است؛ یعنی چندین دهه پیش از تاریخی که به عنوان زمان استقرار این تبعه در ایسلند داخل نظر پژمان می شود.بیشتر بخوانید:مهندسی بی نهایت: پل گلدن گیت، تشبیه کردن مناسبت شهری در میان عجایب جهان مدرندانشمندان درون دوران قرنطینه ۹ روش ی جدید از حشرات کشف کردندپرورش مینی مغزهای حاوی DNA نئاندرتال تو آزمایشگاهمرغ مگس قادر به دیدن رنگ هایی بیرون از تخیل مردم استداستان های علمی تخیلی انعطاف ذهنی جوانان را اوج می برند

شاید دوست داشته باشید:

سازمان انرژی اتمی با تکنیک های هسته ای جدید آفات باغداری را کنترل می کند

به گزارش ایسنا، این پروژه که با سعی متخصصان پژوهشکده کشاورزی هسته ای کرج داخل باغ سرهنگی در بهشهر، استان […]

مهندسی بی نهایت: تونل مانش، بلندترین تونل دامن آبی گیتی

تونل مانش (به فرانسوی Le tunnel sous la Manche) خواه تونل شانل (Chunnel) یا تونل کانال (Channel) یکی از بلندترین نقب های دنیا […]

تحصیل مینی مغزهای حاوی DNA نئاندرتال درون آزمایشگاه

زمان حال می دانیم که بسیاری از ما تا حدی نئاندرتال هستیم و ژن های ما آثاری از برخوردهای گذشته […]