بنچمارک پردازنده گرافیکی Xe DG1 اینتل فاش شد

admin دسته‌بندی نشده

AاینتلGHAROOOON مدتی پیش در اطلاعیه ای رسمی اخبار کرد قصد دارد بوسیله بازار پردازنده های گرافیکی مجزا بازگردد و بدین ترتیب، به تیتر یک اکثر رسانه ها تبدیل شد. این وقوف ابتدایی بار ژوئن ۲۰۱۸ (خرداد ۱۳۹۷) اعلام شد. حال دو سال از آن زمان می گذرد؛ ولی تاکنون کارت گرافیک مجزای اینتل برای کاربران معمولی عرضه نشده و این شرکت تاریخی باریک بین نیز برای ارائه ی مقدماتی کارت گرافیک مجزای خویشتن اعلام نکرده است.

پردازنده ی گرافیکی Xe DG1اینتل که پیش خیس چندبار نامش را شنیده بودیم، مجددا در چندین بنچمارک OpenCL روبرو شده است. ناگفته نماند اینتل ژانویه ی گذشته از این کارت به قیافه نخستین پرده برداری کرد که فداکار رسانه ها از آن با صیت DG1 SDV یاد می کنند. عبارت SDV مخفف Software Development Vehicle است و نشان می دهد این پردازنده به طورویژه برای ترقی دهندگان مدل سازی شده است. تمامی شایعه ها نیز همین موضوع را مدال می دهند و درواقع، نباید غبطه داشته باشید امکان تدارک ی این کارت گرافیک بخاطر کاربران عادی فراهم شود.

مرام واقعی پلتفرم DG1 اینتل بهبود روانی توسعه ی نرم افزاری کارت های گرافیک اینتل است و امید می رود DG1 درنهایت بوسیله عنوان کارت گرافیک مجزا داخل لپ تاپ استفاده شود.  رسانه ی Argonne داخل اطلاعیه ای می نویسد  پردازنده ی گرافیکی Xe DG1 به عنوان عضوی از خانواده ی LP شناخته می شود و محصولی درفش دار زدودن و داخل لپ تاپ هایی استفاده خواهد شد که پردازنده ی گرافیکی آن ها با مادربرد PCIe یکپارچه شده است.

نتایج این آزمایش های جدید قدرت پردازشی کارت گرافیک اینتل را به صورت اولیه علامت می دهند تا کم اندک خودمان را برای معرفی محصولی بازپسین آماده کنیم. این کارت گرافیک برپایه ی معماری Xe-LP مخلوق می شود و این معماری را فراغت است چندین کارت گرافیک موبایلی استعمال کنند که بخاطر پلتفرم نسل یازدهمی تایگرلیک (Tiger Lake) ساخته می شوند. 

همان طورکه رمز کردیم، Intel Xe DG1 از معماری Xe-LP نصیب می گیرد و عبارت LP در انتهای نام این معماری مخفف Low Power به انتزاعی اندک قدرت است. این موضوع نشان می دهد کارت گرافیک یادشده قرار است درون قسمت قسمت کردن ی کارت های کم مصرف موبایلی جای گیرد و بوسیله صورت ویژه بخاطر پلتفرم های موبایلی نظیر نوت بوک ها و لپ تاپ ها بهینه سازی شده است.

گفته می شود سری اول پردازنده های گرافیکی سری Xe DG1 قرار است غصه زمان با پردازنده های مرکزی نسل یازدهمی قوم ی تایگرلیک اینتل تا اواسط سال سیال میلادی معرفی و روانه ی بازار شوند. رسانه های مختلف به نقل از منابع آگاه اعلام کرده اند بور ی چندانی تا برگزاری تشریفات ویژه ی تیم آبی به اراده رونمایی پردازنده های نسل یازدهمی نداریم. 

مدتی پیش مدلی از پردازنده ی گرافیکی Xe DG1 اینتل تو دیتابیس شماری از بنچمارک ها دیده شد؛ اتفاقی که باعث افشای مشخصات مهم این پردازنده شد. براساس همین اطلاعات، کارت گرافیک Xe DG1 قرار است ۹۶ واحد اجرایی (EU) داشته باشد که پیکربندی مقیاس کارت های گرافیک مجزای این قوم بوسیله حساب می آید. این تعداد واحد اجرایی به ۷۶۸ واحد سایه زنی تعبیر می شود. بهره مندی از این تعداد واحد سایه زنی بوسیله مجرد ارائه ی قدرت پردازشی ۲/۳ ترافلاپس با معیار فرمت نقطه ی غواص دقت یکتا (Single-Precision Floating-Point Format) است. ناگفته نماند کارت های Radeon RX 5000 و GeForce GTX 16 به ترتیب ۱،۴۰۸ و ۸۹۶ واحد سایه زنی دارند.

افزون کنار این، گفته می شود پردازنده ی گرافیکی متاخر اینتل سه گانه گیگابایت حافظه دارد. احتمال می دهیم Xe DG1 از رابط باس ۹۶ یا ۱۹۲ بیت مصرف کند؛ با این حال یکروز مندی آن از رابط باس ۹۶ بیت محتمل تر است؛ به خصوص با درنظرگرفتن این حقیقت که این کارت گرافیک از تراشه ای نسبتا رده پایین در فرم فاکتوری بسیار جمع و ستم استفاده می کند. این موضوع نشان می دهد به هیچ و جه نمی توانیم از Xe DG1 اینتل به عنوان کارت گرافیک گیمینگ یاد کنیم. دیگر جزئیات مربوط به کارت گرافیک جدید اینتل دربرگیرنده شمار واحدهای عملیاتی رستر (ROP) و شمار واحدهای بافتی تاکنون با رسانه ها داخل میان گذاشته نشده اند. باوجوداین ، شکی نداریم هرچه به زمان رونمایی نزدیک تر شویم، مشخصات بیشتری از کارت متاخر اینتل فاش می شود.

کارشناسان رسانه ی Videocardz به لطافت چیره شده اند بوسیله کارت گرافیک Xe DG1 دسترسی پدیدار کنند و از آن بنچمارک بگیرند؛ به همین دلیل، نتایج این کارت گرافیک داخل بنچمارک های گیک بنچ و CompuBench درزمینه ی OpenCL فاش شده است. عملکرد کارت گرافیک اینتل با کارت های تقریبا میان رده ی AMD و انویدیا مقایسه شده است که شامل معیار های AMD Radeon RX 5500 XT و Nvidia GeForce GTX 1650 می شوند. درزمینه ی عملکرد پردازشی، دو کارت گرافیک AMD و انویدیا توانستند نتایج بهتری از Xe DG1 اینتل کسب کنند که البته دلیلی واضح برای این اتحاد وجود دارد.

اسکرین شات بالا بنچمارک عملکرد OpenCL کارت گرافیک مجزای Xe DG1 اینتل را علامت می دهد.

پردازنده ی گرافیکی Xe DG1 اینتل به خودیِ خود نوعی پردازنده ی گرافیکی جداگانه برای میدان محصولات موبایلی به حساب می آید؛ اما با هدف رقابت با دیگر پردازنده های گرافیکی مجزا روانه ی میدان نمی شود. Xe DG1 مخصوص آن محصولاتی است که از یک کارت گرافیک مجزا روزی می گیرند و به طورویژه بخاطر توسعه دهندگان مصنوع شده اند. اصلی ترین رقیب Xe DG1 اینتل را می نبوغ کارت های گرافیک انویدیا سری MX یا کارت های گرافیک AMD هفت نانومتری سری Vega AMD دانست. 

پردازنده های گرافیکی مبتنی بر معماری Xe-LP اینتل امکان پذیر است ازلحاظ غلبه پردازشی به پای کارت های گرافیک مجزای انویدیا و AMD نرسند؛ اما به دنبال هم چشمی با کارت های MX و Vega (بوسیله نظم از نوع مجزا و مجتمع) هستند و منظور دارند درمقایسه با آن ها قدرت بیشتری ارائه دهند. برخی از شایعه های پیشین ادعا می کنند این معماری حداکثر ۴۰ درصد عملکرد بهتری از پردازنده های گرافیکی هفت نانومتری Vega AMD دارد که روی تراش های رنیور سری رایزن ۴۰۰۰ استفاده شده اند. 

اینتل مدتی پیش اولیه درایورهای بهینه سازی شده ی کارت گرافیک Xe را منتشر کرده است؛ موضوعی که نشان می دهد تیم آبی در عرضه ی نخستین کارت گرافیک مجزای این سری بیسار موکد است. در ماه های آتی، نخستین لپ تاپ های حاضر به پردازنده های سری تایگر لیک اینتل دردسترس قرار خواهند گرفت؛ لپ تاپ هایی که استراحت است از کارت گرافیک Xe DG1 بهره مند باشند. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره ی پردازنده گرافیکی Xe DG1 اینتل چیست؟بیشتر بخوانید:نرم ابزار سرفیس دوئو بوسیله مرورزمان بهبودهای محسوسی به خویشتن خواهد دیدسامسونگ قاب کتابی با پوشش «میکروب زدا» بخاطر گلکسی نوت 20 اولترا عرضه می کندنمایش توان های متاخر قلم S S Pen گلکسی نوت 20 اولترا تو ویدئویی غیررسمیوالپیپرهای رسمی گلکسی نوت 20 را از اینجا دانلود کنیدگلکسی A42 سامسونگ با فناوری 5G و باتری ۵٬۰۰۰ میلی آمپرساعتی رؤیت

شاید دوست داشته باشید:

سوم سیاهه صادرکنندگان متخلف به انباره قضاییه ارسال شد

بوسیله گزارش ایسنا، برابر این فهرست، اسامی ۱۰۳۳ صادر کننده که الباقی تعهد آنها جمعا به مبلغ ۴.۹ میلیارد یورو […]

مات ناکوک پودهای قالی اردکان

هنر دست تبعه سرزمینی کویری درون مرکزی ترین نقطه ایران یعنی اردکان، با یک صد فعالیت داخل این مرزوبوم یکی […]

مشخصات متخصص کارت گرافیک احتمالی انویدیا RTX 3060 پیدا شد

انویدیا چندی پیش، سه علیه متاخر از قوم ی RTX 30 را به راسته معرفی کرد. ظاهرا روانی معرفی و […]