آیا تاردیگریدها سرسخت ترین موجودات روی زمین هستند؟

admin دسته‌بندی نشده

انسان بدون تجهیزات نمی تواند بیش از دو دقیقه در هوا دوام بیاورد؛ اما تو سال ۲۰۰۷، دو رویه از تاردیگریدها در هوا افسون شده و سپس، زنده جمع آوری شدند. تاردیگریدها نوعی جاندار کوچک بی مهره هستند که در سراسر جهان زندگی می کنند و شاید بتوانید یکی از آن ها را در باغچه ی خانه یا در پارکی محلی پیدا کنید. درواقع، این جانداران همه مکان هستند؛ از نوک قله ی کوه محزون تا داخل بستر دریاها و حتی آتشفشان ها.

به گفته ی حکیم جان استون، زیست اخترشناس دانشگاه منچستر، تاردیگریدها می توانند در شرایط سخت قرین دماهای کمتر از ۱۸۰ درجه ی سانتی گراد به مدت ۱۴ روز و درون دمای ۱۵۱ منصب ی سانتی گراد به مدت ۳۰ دقیقه ابدیت بیاورند. همچنین، آن ها می توانند از پرتوهای کیهانی شدید جان تندرست بوسیله داخل ببرند. تاردیگریدها می توانند به مدت ۳۰ تا ۱۰۰ سال داخل حالت منجمد زنده بمانند؛ ولی آیا تاردیگریدها سرسخت ترین موجودات روی زمین هستند؟ ۶۳ درصد از زیست شناسان به این پرسش پاسخ مثبتی دادند؛ اما هنوز مباحثه پیاده شدن ضابطه این موضوع ادامه دارد.چرا تاردیگریدها آسیب ناپذیرند؟

تاردیگریدها در وضعیت پر اب به دور خود می چرخند و به شکل توپ درمی آیند. داخل این وضعیت، آن ها بوسیله حالت توقف خواه کریپتوبیوسیس درمی آیند. جانداران درون وضعیت کریپتوبیوسیس، حرکت خواه رشد خواه تولیدمثل نمی کنند؛ اما از شرایط پر اب ایمن می مانند. نیکوترین سنخ کریپتوبیوسیس، آنهیدروبیوسیس است که از سلول ها دربرابر موضع بی آبی محافظت می بطی ء. اگر سلولی خشک شود، مقدر شدن های اضافی از آن قرین DNA و غشاها آسیب می بینند. وقتی برخی جانداران در وضعیت آنهیدروبیوسیس قرار بگیرند، سلول های آن ها با قندی به نام ترهالوز پر می شود که داخل زمان کم آبی از محتویات سلول نگهداری می کند.

کشف آنهیدروبیوسیس داخل تاردیگریدها به سال ۱۷۰۲ بازمی گردد. درون آن زمان، دانشمندی بوسیله نام آنتون وون لیوهوک، تاردیگریدهایی که روی پشت بام خانه اش مشهود کرده بود، خشک و سپس احیا کرد. به همین دلیل، تاردیگردها می توانند بدون آب و غذا در حالت کریپتوبیوسیس و در حالت منجمد سال ها ابدیت بیاورند.تاردیگریدهای بحری آسیب پذیر هستند

زیاد از ۱۴۰۰ گونه ی شناخته شده از تاردیگریدها وجود دارند که اقتدار کریپتوبیوسیس برای هرکدام از آن ها متفاوت است. دکتر ویلیام میلر، زیست شناس دانشگاه بیکر می گوید:تاردیگریدهای خشکی تو حالت کریپتوبیوسیس بیش مقاوم هستند؛ اما تاردیگریدهای آبی و بحری از حالت کریپتوبیوسیس برخوردار نیستند؛ بنابراین، به شدت آسیب پذیر هستند.

بوسیله نعوظ مشابهی برخی از گونه های تاردیگریدها، ترهالوز یا ماده ی قندی محافظت را در طول آنهیدروبیوسیس تولید می کنند. طرز هایی از تاردیگریدها که از این قابلیت محروم هستند، از ترفندهای دیگری برای محافظت از خویشتن دربرابر وضعیت دشوار استفاده می کنند. هنوز استیناف های بیشتری برای جای پا بردن به ابزار بقا لازم است؛ اما واضح است نباید تمام تاردیگریدها را داخل یک گروه گروه بندی کرد.تاردیگریدها دربرابر همه چیز مقاوم نیستند

به نعوظ کلی، تاردیگریدها از سایر جانداران دربرابر تغییرات محیطی مقاوم تر هستند. معمولا درون حوزه ی اخترفیزیک بخاطر تخمین بقا پس از تلاقی احتمالی سیارک با زمین بررسی می شوند. بااین حال، تاردیگریدها دربرابر همه چیز امین نیستند. دکتر دنیس پرسون پارسا است:تاردیگریدها یکی از موجودات منیع روی زمین هستند؛ اما می توان آن ها را به راحتی با نوک سوزن نابود کرد یا جانداران دیگر می توانند آن ها را نخجیر کنند.

اگرچه تاردیگریدها از برخی ابعاد بسیار ثابت قدم هستند، قرین بسیاری از حیوانات درمعرض خطرهایی مثل صیاد ها خواه عفونت ویروسی قرار دارند.تاردیگریدها دربرابر نماتدها

برای ارزیابی مقاومت و آسیب پذیری تاردیگریدها باید آن ها را مقایسه کرد. طبیب دیه گو فونتانتو معتقد است جانداران دیگر هم می توانند از وضعیت شاداب جان سالم به در ببرند. برای مثال، نماتدها و روتیفرها ازنظر سکونتگاه و روش زندگی و ابعاد مشابه تاردیگریدها هستند. ایستادگی این جانداران دربرابر بی آب شدن و بی آبی متشابه تاردیگریدها است.مقاله های مرتبط:دست کارگر ژنتیکی؛ گونه حلی بخاطر زنده ماندن آدم در مأموریت های مریخکدام جانداران از تغییرات اقلیمی جان سالم به تو می برند؟

جاندارانی که از فرایند کریپتوبیوسیس استفاده می کنند، عبارت اند از: کرم های نماتد و برخی از انواع میگو و فداکار از گونه های گیاهی و مخمر. نماتدها می توانند ۳۹ سال در موقعیت بی آبی عمر کنند و از این دیدن رکورددار هستند. البته پیکار تاردیگریدها و نماتدها هنوز در مشت معاینه است. حکیم ورم می گویند:بوسیله نعوظ کلی، حیوانات مختلف استعداد های بقای متفاوتی در وضعیت متفاوت دارند؛ به همین دلیل، پیداکردن مقاوم ترین جاندار کار اشکال است.

درمجموع، شاید بتوان تاردیگریدها را به عنوان محکم ترین جاندار در دیدن گرفت؛ اما این جانداران دربرابر انواع آسیب ها معتمد نیستند و به گفته ی بسیاری از کارشناسان، نماتدها برای دریافت این عنوان کم قیمت برنده هستند. با وجود بحث ها، دانشمندان هنوز داخل آغاز راه بررسی این موجودات بی سابقه هستند.بیشتر بخوانید:آیا درختان می توانند به پیداکردن جسد درون حال پوسیدن معاون کنند؟رویداد نورالینک ایلان ماسک، متخصصان علوم اعصاب را دامن تأثیر استراحت ندادذرات بنیادی؛ از پل دیراک تا ریچارد فاینمندانشمندان با ایجاد مایع معلق، مظفر شدند اجسام را درون سطح زیرین آن شناور کنندآیا باتری های الماس رادیواکتیو چاره شاق ضایعات هسته ای هستند؟

شاید دوست داشته باشید:

کارت گرافیک MX450 انویدیا ۳۳ درصد سریع مرطوب از MX350 است

پردازنده های گرافیکی سری MX انویدیا غلبه پردازشی بسیار زیادی ندارند و برای اهداف گیمینگ به امر نمی روند؛ بنابراین، […]

ناظران در شورای معادن ۱۰ استان گلچین شدند

بوسیله گزارش ایسنا، امیرحسین قاضی زاده هاشمی کارپرداز مهتر محفل در مجمع مشهود امروز (چهارشنبه) اسامی اعضای ناظر در شورای […]

کارت های نامشخص انویدیا؛ گیگابایت اطلاعاتی از RTX 3060 Ti و دو مدل دیگر را افشا کرد

AAانویدیاGHAROOOONGHAROOOON در سه گانه ماهه ی پایانی سال ۲۰۲۰ بسیار پرکار و انواع پردازنده های گرافیکی امپر خود را عرضه […]