مات ناکوک پودهای قالی اردکان

admin دسته‌بندی نشده

هنر دست تبعه سرزمینی کویری درون مرکزی ترین نقطه ایران یعنی اردکان، با یک صد فعالیت داخل این مرزوبوم یکی از حرفه های ارزشمند و تاریخی استان تاریخی یزد به شمار می جوی.

این روزها قالی بافان اردکانی که اکثراً بانوان سرپرست خانوار و همسران پرتلاش مردان سختکوش این دیار هستند، با گلایه از بی توجهی بوسیله این حرفه ی ارزشمند، از روانی روز افزون فراموشی این هنر می گویند.

روزهای احتزار قالی اردکان

«علی صادقیان» یک استادکار برپا کننده دار قالی که سختی های این روزهای کرونایی دردها و سختی های کارش را دو چندان کرده است، در توصیف این هنر چشم نواز به خبرنگار ایسنا می گوید: از طفولیت که عاشق قالی شدم، شاید اندک بوسیله این فکر می کردم که بعد از تولدم در پای دار قالی، روز مرگ این دست بافت گرانبها را نیز شاهد باشم.

وی افزودن می یواش: خبر دادن از مرگ قالی اردکان بسیار لوس و دردناک است چرا که در رگ های پیکر قالی بافان اردکانی همچون حال و روز ناخوش رج های این دستبافته، دیگر خونی روانی نخواهد داشت.

صادقیان با اقرار این که حال و روز این روزهای قالی اردکان اصلاً خوش نیست، اظهار می کند: خیلی، از سالهایی که خلال گذر از کوچه پس محله های اردکان، صدای کوبیدن «برپاکی» و «کلوزار» و آوای «گره چروک» گفتن نسوان و مردان از خانه های این دیار برمی شوق و بعد از برچیدن هر «خِفت» با بُرش هر «پاکی» هوش از سر افراد می رفت، نمی گذرد و زمان حال دگر خبری از آن همه تلاطم نیست و تنها این اصوات روحبخش از تولید را می توان درون معدود کارگاه های قالی بافی اردکان که به همت مردمانش دایر الباقی است و اگر بوسیله آنها توجه نشود خیلی زودی گرد سکوت به خشکی امدن پیشانی کوفته آن خواهد نشست، شنید.

فرمان قالی بافی عار نیست

صادقیان تصریح می یواش: روزگاری داخل هر ساختمان ی اردکانی حداقل یک خواه دو دار قالی برپا بود که معاون خرج خانواده های شاداب کوش این دیار وجود ولی اکنون خیر تنها در خیلی از ساختمان ها دیگر تمایلی بوسیله قالی بافی نیست بلکه درون عبور زمان، گرد فراموشی بر تارهای ناکوک پودهای این هنر نشسته است.

این هنرپیشه اردکانی می گوید: از بچگی عاشق قالی بودم، هرچند آن روزها هیچگاه کاری عار نبود اما قالی بافی که بیشتر حرفه زنان بود، برای مردان همچنین خود یک شغل خوب بوسیله حساب می آمد و قلکی ارزشمند برای هر دوره پس انداز خانوادگی بوسیله شمار می آمد.

وی امتداد می دهد: قالی بافی را که یاد گرفتم، در کنار استادکار قالی ساختمان مادرم که در روستای «مزرعه میرها» در بخش خرانق استراحت داشت، کم کمتر برپا کردن دار قالی خواه همان «سرکاری» را اندوه آموختم.

سرکاری تا «سرکاری»!

استاد علی با لبخندی شیرین خاطرنشان می کند: البته «سرکاری» داریم تا سرکاری! یک سرکاری که حافظ تزیین و امنیت است و سرکاری ما که این روزها بی آرامی سرکاریم و هم قالی پرنقش و نگار اردکانی را سرِکار و برپا می کنیم.

وی نشانی می درنگ: البته داخل برپا کردن این هنر چشم نواز نیز «سرکاری» یا همان جنین زدن قالی ، داستان ها نهانی است به طوری که این هنر نیز خود درون به علیه رساندن هنر طعم جزیی بوسیله رنگ قالی اردکان ارزشمند بوده، درون حال فراموشی است.

صاقیان می گوید: تو حال مجهز شاید در اردکان به تعداد انگشتان یک دست، استادکار قالی داشته باشیم اما از آنجا که تمایلی به بافتن قالی دیگر مثل گذشته بود ندارد به نظر همین تعداد انگشت شمار نیز روزی عطای سرکاری رابه لقایش خواهند بخشید، چرا که هیچگاه استقبالی بخاطر درس این هنر در بین جوانان دیارمان دیده نمی شود.

این هنرمند حوزه فرش اردکان ابرام می یواش: زنهار از قالی بافان، توجه به این هنر تاریخی به رخ اکید را فراهم خواهد ساخت چرا که اکنونی نه تنها در اردکان متولی برای توجه خاص به این هنر وجود ندارد بلکه با بی توجهی صورت گرفته، حتی سبک و سیاق لیف قالی اردکان نیز در حال فراموش شدن است.

وی اذعان می یواش: در قالب برپا کردن قالی دیگر کسی شبیه گذشته انجام نمی نرم و هرچند تو چونی قالی تاثیرگذار است ولی تغییر عنوان «قالی اردکانی» با «قالی کاشانی» بوسیله بهانه تغییر استیل بارزدن آن امری نامناسب است که باید  برای آن روحی اندیشیده شود.

بیمه، بغرنج عمده قالی بافان

علی صادقیان در پایان بی قراری با گلایه از مسئولان این حوزه، تصریح می کند: دشوار بیمه قالی بافان از عمده دلایل کمینه شدن رغبت برای قالی بافی است، هرچند تو مسیر آموزش قالی بافی اردکان همچنین هیچ تلاش و تلاشی رخ نگرفته و این در حالیست که اگر به صورت حرفه ای قالی بافی در اردکان حمایت شود، بی قراری نام قالی اردکانی همچون گذشته یک برند مطرح خواهد شد و هم دیگر ترس از فراموشی این هنر، بیرونی هیچ عاشقی را نخواهد لرزاند.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

کارت گرافیک MX450 انویدیا ۳۳ درصد سریع مرطوب از MX350 است

پردازنده های گرافیکی سری MX انویدیا غلبه پردازشی بسیار زیادی ندارند و برای اهداف گیمینگ به امر نمی روند؛ بنابراین، […]

ناظران در شورای معادن ۱۰ استان گلچین شدند

بوسیله گزارش ایسنا، امیرحسین قاضی زاده هاشمی کارپرداز مهتر محفل در مجمع مشهود امروز (چهارشنبه) اسامی اعضای ناظر در شورای […]

کارت های نامشخص انویدیا؛ گیگابایت اطلاعاتی از RTX 3060 Ti و دو مدل دیگر را افشا کرد

AAانویدیاGHAROOOONGHAROOOON در سه گانه ماهه ی پایانی سال ۲۰۲۰ بسیار پرکار و انواع پردازنده های گرافیکی امپر خود را عرضه […]